CoachVision

חיפוש

09-765-5592

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניהול רגשות אפקטיבי

מאת: אילה פינקוייס

האם אי פעם הרגשתם כעס כאשר נזכרתם בחוויות ורגשות שחוויתם בעבר?
רגשות עלולים להיות עיקשים מאוד לשחרור, לעיתים הם יוצרים חוויה של מועקה וחוסר אונים. אך חשוב לזכור, שרגשות נוטים להשתנות והם אינם קבועים, גם אם לפעמים נראה שרגש כלשהו אינו יעלם לעולם, אין זה נכון. העולם הרגשי עשוי להיות "מעונן לעיתים" ואף לחוות התפרצות געשית, ואולם בסופו של דבר הכל מתבהר ומשתנה.
ולכן, ישנה חשיבות רבה לניהול אפקטיבי של רגשות כך שיתקיים תהליך של התפתחות וצמיחה אישית ומקצועית.
וכיצד תוכלו לנהל את רגשותיכם בצורה יעילה יותר?

בראש בראשונה בעזרת מודעות. תשאלו את עצמכם, "כיצד אני מרגיש/ה עכשיו?" עצם שאילת השאלה מאפשרת חיבור ומודעות גבוהה יותר לחוויה ויוצרת הבנה וקבלה של הרגשות המתלווים אליה. סיווג נכון של הרגש מאפשר את ניהולו באופן יעיל וחיובי. המודעות שלכם לרגשותיכם מאפשרת שליטה ובקרה עליהם ומונעת מרגשות חזקים להשתלט על הסיטואציה ולנהל אותה.

שנית, ככל שהמודעות שלכם תגדל, כך תחשפו יותר לאתגר בשמירת האיזון תוך חוויית רגשות אינטנסיביים ומערערים. אל תיבהלו, זה בסדר! מצב מאוזן ויציב אינו אומר שמעולם לא תרגישו רגשות קשים ובלתי נעימים, אלא, קבלתו של המצב והיכולת "לזרום" איתו. ככל שתתעקשו להתעלם או להצטער על החוויה שעברתם כך תזינו יותר את הרגש השלילי שנוצר. במצבים בלתי נעימים נסו להישאר מעט בחוויה וברגש שהיא מעוררת בכם, הכירו במצב מבלי הרצון לשנותו. מצב זה בו אתם מקבלים ומכירים בחוויה מאפשר לכם לבנות ביטחון עצמי חזק יותר ביכולת שלכם להישאר במצב של איזון ושליטה בסיטואציה שעלולה להתרחש, תוך מודעות לרגשות הנלווים אליה.

הצעד הבא, הינו לחקור את הרגש. תחוו סקרנות לרגש שמתעורר בכם. נסו להגדיר, כיצד הגוף שלכם חווה אותו? האם הרגש גורם מתח, לחץ, דריכות? האם זה הוא מדגדג? האם הוא חם. באיזה אזור בגוף הרגשות מורגשים חזק יותר? הוצאת הרגש מהקשרו הנרטיבי והפיכתו לתחושה גופנית מערערת את עוצמתו. סקרנות זו מאפשרת לכם גם להבין, מתי הרגש נחווה באופן עז ועוצמתי מדי. בשלב זה חשוב לקחת צעד אחד אחורנית עד אשר תרגישו שאתם יכולים לחזור להתמודדות עימו.

ולבסוף, כאשר הנכם מתמודדים עם חוויות המעוררות בכם רגשות קשים בעוצמות גבוהות, אנא היו סובלניים לצרכים שלכם. אל תהססו לפנות לרשת התמיכה שלכם. תמיכה זו יכולה להגיע מחברים או משפחה, הרגלים בריאים או כל המשאבים האחרים העומדים לרשותכם לרבות רגשות של חמלה, אהבה ונועם, סבלנות והכרת תודה.

לסיכום, חוויות בלתי נעימות יוצרות רגשות חזקים שעלולים לערער את היכולת שלכם לפעול באופן הגיוני, יעיל ומקדם. ניהול רגשות הינו תהליך מורכב הדורש התנסות ותרגול מתמיד. מודעות גבוהה לרגשותיכם תאפשר לכם שליטה מהימנה יותר בהם ובתחושת הגופניות שהם מעוררים.
 
וכמובן, אנחנו כאן לשירותכם תמיד בכל תהליך של שינוי גדול כקטן,
נשמח לעזור ולסייע לכם להוביל אותו להצלחה בארגונכם.
לקבלת פרטים נוספים מוזמנים למלא את הטופס או ליצור קשר
דילוג לתוכן