CoachVision

חיפוש

09-765-5592

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כיצד נאמן ונחזק את היצירתיות שלנו?

מאת: אילה פינקוייס

היצירתיות נחשבת לתכונת אופי מולדת, כלומר, או שנולדת להיות אדם יצירתי בעל יכולות חזון ודמיון מרשימים או שלא… אך זוהי תפיסה שגויה אשר עלולה לפגוע ברצון ובמוטיבציה לחשיבה יצירתית, יצרנית ופורצת דרך.

הנה מקרה לדוגמה, בסוף המאה ה-19 העיר ניו יורק עמדה מלכת בעקבות הצחנה שהתפשטה בעיר, וזאת הודות למאה וחמישים אלף הסוסים והבהמות אשר עזרו להעביר סחורה ושימשו כאמצעי תחבורה לאנשי העיר. בפועל כמות זו של בע"ח ברחובות העיר הפיקה כמויות אדירות של דשן (45,000 טונות בחודש! ליתר דיוק) אשר נערמו בכל רחבי העיר. בשנת 1898 התקבצו יחדיו טובי מתכנני הערים בעולם ע"מ לנסות לפתור את הבעיה. הם התקשו למצוא פתרון לבעיה עקב חוסר היכולת לדמיין אמצעי תחבורה יעיל ללא שימוש בסוסים או בע"ח אחרים. הסיבה המרכזית שבגללה מתכנני הערים לא הצליחו להגיע לפתרון, הייתה נעוצה בכך שהם אימתו מאפייני הבעיה הקיימת, תוך חיפוש פתרונות בדרכים מקובלת כתוצאה מלמידת דרכי התמודדות שהיו נהוגות בעבר ובהווה ללא התייחסות לאפשרויות עתידיות.

ארבע עשרה שנה לאחר מכן, מספר המכוניות ברחובות העיר ניו יורק עבר את מספר הסוסים ותסריט הבלהות של דיסטופיית הדשן נעלמה מהתודעה העירונית.

וכיצד מדע בדיוני יכול לעזור בסוגיה מעין זו? ובכן, מדע בדיוני יוצר ומציג בפנינו תסריטים של מציאות אלטרנטיבית, ובכך מאמת אותנו עם מה שאנחנו חושבים על המציאות וכן גם עם האופן בו אנו רואים ומגדירים את המציאות. מדע בדיוני מאפשר לנו להבין את העובדה שהסטטוס קוו הקיים הינו שברירי מאוד והעתיד הינו גמיש וסתגלני. המדע הבדיוני יעיל לא משום שהוא מאפשר לנו לצפות את העתיד, אלא יתרונו טמון בכך, שהוא מאפשר לנו לשנות הפרספקטיבה שבה אנו מתבוננים בעולמינו. חישבו רגע, כיצד הפרספקטיבה שלכם משתנה כאשר אתם מטיילים בעולם ורואים מקומות מדהימים ומרוחקים… האם זה עוזר לכם לקבל השראה? באותו האופן חשיפתכם לז'אנר המדע הבדיוני יכולה לעזור לכם לחשוב בגדול ובאופן יצירתי, הפורץ את אזור המוכר והידוע ומערער את הנחות היסוד. הנחות יסוד הן שהכשילו את מתכנני הערים למצוא פתרון לבעיית אמצעי התחבורה במאה ה- 19. הנחות יסוד הן מותרות אשר מנהיגים מהפכנים אינם יכולים להרשות לעצמם.

כל ערעור או שינוי בהנחות היסוד איננו פשוט והתהליך דורש הרבה מוטיבציה והתמדה ובצדק! הנחות היסוד מהוות אמצעי חשוב להתמצאות שלנו בעולם, ליצירת קיצורי דרך ע"מ לקבל החלטות יומיומיות מהירות בהתבסס על ניסיון העבר והידע הנצבר. הנחות היסוד מאפשרות לנו להיות יעילים ופרודוקטיביים יותר. אך יחד עם זאת, הבעיה נוצרת כשהן מסרבות להתעדכן בזמן שהעולם משתנה ועומדות בדרכינו לשנות את העולם.

החשיפה למדע הבדיוני חשובה ביותר לארגונים ואנשים שאפתנים ויצירתיים הרוצים לחולל שינוי בעולם. חברות כמו גוגל, מיקרוסופט ואפל מעסיקות סופרים ותסריטאים מהז'אנר כיועצים חיצוניים. החשיפה למדע בדיוני משחררת את דפוסי החשיבה המקובעים שלנו ומאפשרת לנו לחקור ולהתנסות ברעיונות חדשים ומקוריים. חשיפה זו מעודדת אתנו לחשוב, האם אנחנו בכלל מעלים את השאלות הנכונות וגורמת לנו להפנים שלעיתים הדמיון חשוב יותר מאנליזה.

כתבה זו מבוססת על מאמרו של: Eliot Peper :Why Business Leaders Need to Read More Science Fiction, Harvard Business Review וכמובן, אנחנו כאן לשירותכם תמיד בכל תהליך של שינוי גדול כקטן, נשמח לעזור ולסייע לכם להוביל אותו להצלחה בארגונכם.

לקבלת פרטים נוספים מוזמנים למלא את הטופס או ליצור קשר
דילוג לתוכן